https://www.pablox.net

Teplomer k PC Tlačiť
Hodnotenie čitateľov: / 12
SlabéVynikajúce 
Napísal Administrator   
Piatok, 18 november 2011
Teplomer s čidlom DS18B20 s pripojením cez COM port.
Celé zapojenie je veľmi jednoduché, na meranie teploty je použité známe Dallas čidlo DS18b20 v dvojvodičovom zapojení. Toto čidlo patrí medzi najpresnejšie (presnosť 0,5°C). Obslužný program komunikuje s čidlom cez univerzálnu 1-Wire® zbernicu. Je možné pripojiť aj niekoľko čidiel paralelne a merať tak teplotu na rôznych miestach, túto možnosť ale nemám vyskúšanú. Samotný HW je veľmi jednoduchý, obsahuje len pár bežných súčiastok. Kábel k čidlu som použil 5m netienenej dvojlinky.

Obslužný program sa volá LogTemp a možno ho stiahnuť z tejto stránky http://www.mrsoft.fi/ohj01en.htm Obsahuje funkcie napríklad zobrazovanie teploty v SysTray (lišta vedľa hodín), export nameraných hodnôt do HTML a ich prenos na FTP server, vykresľovanie do grafu atď. Pod Win7 je potrebné program spustiť ako správca.

Ešte pred inštaláciou LogTemp je potrebné stiahnuť iButton ovládače z tejto stránky http://www.maxim-ic.com/products/ibutton/software/tmex/index.cfm V nastaveniach vyberieme adaptér DS9097E a príslušný COM port v ktorom je pripojený teplomer.
Poznámka k zapojeniu: Pokiaľ sa Vám nebude dariť rozbehať meranie, modifikujte schému pridaním trimra podľa tejto stránky.

sch
Schéma zapojenia teplomera
 
Obslužný program
 
scr2
Zobrazenie hodnôt exportovaných na web do HTML
 
foto
Teplomer a prevodník USB-COM
 
Posledná úprava ( Štvrtok, 09 február 2012 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Osobný blog

Ak vás zaujíma nielen elektronika, navštívte náš osobný blog, ktorý sme založili spolu s manželkou :)

  

http://www.ajmysmetu.com

Reklama

Sponzor

Hosting zadarmo od WebSupport.sk

Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk

Bannery

svetelektro
elweb

Reklama

Štatistiky


TOPlist