https://www.pablox.net

Raspberry PI - úvod Tlačiť
Hodnotenie čitateľov: / 5
SlabéVynikajúce 
Napísal Administrator   
Nedeľa, 07 október 2012
Predstavenie PC veľkosti kreditnej karty.
rpi

Asi už každý počul o extrémne lacnom PC veľkosti kreditnej karty s názvom Raspberry Pi. Raz som si konečne našiel kúsok voľného času a objednal som si ho. RPi ma zaujalo hlavne pre pomer cena/výkon, za objednávku som dal niečo cez 40eur a mohlo sa testovať. Pokúsim sa aspoň v krátkosti priblížiť moje doterajšie skúsenosti s týmto PC.

Parametre RPi (verzia B):
Procesor: ARM1176JZF-S
Frekvencia procesora: 700Mhz, funkcia TURBO umožnuje pretaktovanie až do 1Ghz bez straty záruky
RAM: 256Mb
GPU: VideoCore IV
Ukladací priestor: Systém je uložený na SD karte
Periférie: 2xUSB, HDMI, S Video out, Stereou out (3,5mm jack), Ethernet, GPIO slot
Napájanie: 5V, micro-USB kábel
OS: Debian a Arch Linux distribúcie

rpi
Raspberry PI verzia B


Napájací adaptér
Odporúčam použiť niečo výkonnejšie, ja som siahol po 5V/2A adaptéri z PDA aby som mal rezervu v prípade pripojenia externého disku. Neodporúčam na napájanie používať USB port v PC.

Operačný systém
V prvom rade si treba pripraviť SD kartu s operačným systémom. Na tejto stránke si stiahneme program Win32 Disk Manager a image Linuxu, pre prvé pokusy som sa rozhodol pre Raspbian, ktorý výrobca doporučoval a je asi najpoužívanejší. Stiahneme image, pripravíme si 2Gb SD kartu. V programe otvoríme image Raspbianu, vyberieme jednotku kde je SD karta a klikneme na Write. Program na karte vytvorí potrebné partície a nakopíruje na ňu OS. Potom stačí kartu vložiť do slotu na RPi a pripojiť napájanie.

Výstup na monitor
Máte na výber HDMI a klasické S-video. Je jasné, že HDMI je kvalitnejšie, ale v núdzi postačí aj S-video výstup. Zapojenie kábla je jednoduché, na jednom konci klasika 3x Cinch a na druhom 1x Cinch a 3,5mm jack.

rpi
Grafické prostredie distribúcie Raspbian. Po prvom spustení odporúčam previesť upgrade systému, PC je potom o kus rýchlejšie.

 

Wifi pripojenie

Po dvoch dňoch ma omrzelo motať sa s UTP káblom a keďže som chcel RPi použiť ako WiFi streamer, hľadal som vhodný adaptér. Nakoniec som našiel Edimax-EW-7811UN za cenu okolo 10eur. Je možné použiť aj iné adaptéry, na stránke RPi je uvedený ich zoznam. Tento má čip RTL8188CU pre ktorý je celkom jednoduchá inštalácia ovládačov. Presný návod nájdete na tejto stránke

GPIO
Čo sa mi páči na RPi, je GPIO slot priamo na doske, odpadá tak potreba pripájať USB prevodníky. Zatiaľ som skúšal pripojiť tlačidlá a jednoduchým skriptom v Pythone ovládať prehrávač. RPi pracuje s 3,3V logikou a piny nemajú ochranu. Je tak možné ho ľahko zničiť.

gpio
Zapojenie GPIO slotu


Posledná úprava ( Nedeľa, 07 október 2012 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Osobný blog

Ak vás zaujíma nielen elektronika, navštívte náš osobný blog, ktorý sme založili spolu s manželkou :)

  

http://www.ajmysmetu.com

Reklama

Sponzor

Hosting zadarmo od WebSupport.sk

Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk

Bannery

svetelektro
elweb

Reklama

Štatistiky


TOPlist