https://www.pablox.net

Menič pre LED na 1,5V II. Tlačiť
Hodnotenie čitateľov: / 3
SlabéVynikajúce 
Napísal Administrator   
Pondelok, 21 apríl 2008
Iné zapojenie meniča pre LED na 1,5V
Nedávno som potreboval o niečo výkonnejší menič pre LED s napájacím napätím 1,5V ako ten, čo som tu uverejnil minule. Po brúzganí internetom som narazil na toto zapojenie, ktoré je na stránke http://www.belza.cz/ledlight/m2d.htm. Skúsil som si ho len tak postaviť a bol som prekvapený, ako dobre fičí pri jeho jednoduchosti. V pôvodnom zapojení boli dve LEDky v sérii, ja som však jednu vynechal, použil som LED bielej farby.

Základom meniča je jednočinný samokmitajúci menič. Od použitého tranzistoru závisí aj účinnosť meniča, ja som pre pokusy použil BD139ku, žralo to asi 60mA a prúd do LEDky bol 14mA. Ako vidieť, s týmto tranzistorom nie je veľká účinnosť, ale môžme použiť aj iné, ktoré skúšal autor zapojenia: BD243C(najlepší), BD433(o čosi horší). Účinnosť meniča závisí tiež od kapacity kondenzátora C2, ja som tam dal 20n. čalšia súčiastka, ktorá ma vplyv na účinnosť je kondenzátor C3, ktorý musí mať velmi malý sériový odpor, inak účinnosť klesne. Najlepšie je na mieste kondenzátorov C1 a C3 použit nejaké zo starej PC dosky s kapacitou 47uF - 1000uF. Na mieste diódy D2 som dal BAT42, keďže bola poruke.

Trimrom sa nastaví prúd prechádzajúci cez LEDku, pri napätí 1,5V mal maximálnu hodnotu 14mA (asi tým tranzistorom). Dôležitou súčiastkou meniča je transformátor. Jadro som použil z nejakej malej tlmivky z PC zdroja, na ktorú som namotal 47,5z a 9,5z drôtom 0,3mm. Začiatky vinutí som označil hviezdičkami.
schema
Schéma zapojenia
 
 foto
Menič v hliníkovej trubke
 
 foto
Takto to svieti v tme. Dióda svieti domodra.
 
 Uverejnené na pôvodonej stránke 28.7.2006

Posledná úprava ( Pondelok, 11 január 2016 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Osobný blog

Ak vás zaujíma nielen elektronika, navštívte náš osobný blog, ktorý sme založili spolu s manželkou :)

  

http://www.ajmysmetu.com

Reklama

Sponzor

Hosting zadarmo od WebSupport.sk

Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk

Bannery

svetelektro
elweb

Reklama

Štatistiky


TOPlist