https://www.pablox.net

Nočné svetlo s LED na 230V Tlačiť
Hodnotenie čitateľov: / 9
SlabéVynikajúce 
Napísal Administrator   
Pondelok, 21 apríl 2008
Jednoduché LED svetlo do zásuvky na 230V
 POZOR! Zariadenie je galvanicky spojené so sieťou, hrozí úraz eleketrickým prúdom! Pri stavbe a manipulácii je potrebné zachovať opatrnosť. Zapojenie nie je vhodné pre začiatočníkov! Autor nenesie žiadnu zodpovednosť za úrazy alebo škody spôsobené el. prúdom a zapojením!

Celé sa to začalo jedného d?a na intráku, keč som sa potreboval v noci kdesi došmátrať a nechcelo sa mi furt nabíjať baterku, chcel som nejaké jednoduché zapojenie do zásuvky. A tak som sa vrátil na adresu http://www.belza.cz/ledlight/nighli.htm k jednoduchému zapojeniu nočného svetla. Rozhodol som sa ho postaviť, ale v trošku upravenej podobe.

Základom je kondenzátorový zdroj prúdu, ktorý je pre malé prúdy veľmi výhodný, pretože na ?om nevznikajú straty ako by to bolo pri použití malého trafka. Ide o to, že impedancia kondenzátora je nepriamo úmerná kmitočtu. Ak sa však v sieti objavia krátke rušívé impulzy, spôsobené napríklad zapínaním veľkých spotrebičov s indukčným charakterom záťaže. Vtedy predstavuje pre tento impulz kondenzátor C1 prakticky skrat a záťažou prechádza oveľa väščí prúd po krátku dobu. Tieto impulzy môžu poškodiť LED diódy na výstupe, ktoré su na tieto impulzy citlivé a môžu sa poškodiť. Takto poškodené LED diódy svietia pri rovnakom prúde ako dobré LED oveľa menej. Ako ochrana sú v obvode použité súčiastky R2, R3, Zd1. Rezistor R2 obmedzí prúdový impulz na maximálne 300mA, Zenerka po dobu rušivého impulzu obmedzí napätie na 12V a rezistor R3 zaistí, že LED nepotečie prúd nad 40mA, čo LED po krátku dobu vydrží.

Rezistor R1 slúži na vybitie kondenzátora po vypojení zo zásuvky, inak by sa mohlo stať, že dostanete ranu pri dotyku s kolíkmi, ale ak zapojíte rezistor R1, tak sa kondenzátor vybije prakticky hneč. Usmer?ovací mostík možno použiť buč ako samostatnú štvoricu diód (1N4148), ja som však použil celý mostík, typ neviem, preto uvádzam typ z adresy, na ktorej som toto zapojenie našiel. Dodám tiež, že kondenzátor C1 musí byť priamo určený na striedavé sieťové napätie 250Vac / 275Vac a viac!!!

Zariadenie som vstaval do nejakej univerzálnej krabičky, na ktorú som priletoval vidlicu na pripojenie do zásuvky. Použil som systém vzdušnej montáže, mal som navrhnutý aj plošák, ale nevopchal sa mi do krabičky (bol určený do inej veci). Pri montovaní treba dať pozor, aby sa Vám nespojili jednotlivé vývody súčiastok, najlepšie je na vývody nasunúť bužírku. Ako LED diódy som použil modré so svietivosťou 3000mCd a umiestnil som ich tak, aby svietili proti sebe. Pri stavbe dávajte pozor, aby nedošlo k dotyku s vývodmi súčiastok alebo LED diód.

schema
Schéma zapojenia (kliknite pre zväčšenie)

Posledná úprava ( Streda, 16 september 2009 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Osobný blog

Ak vás zaujíma nielen elektronika, navštívte náš osobný blog, ktorý sme založili spolu s manželkou :)

  

http://www.ajmysmetu.com

Reklama

Sponzor

Hosting zadarmo od WebSupport.sk

Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk

Bannery

svetelektro
elweb

Reklama

Štatistiky


TOPlist