https://www.pablox.net

Jednoduchá nabíjačka Li-ion akumulátorov Tlačiť
Hodnotenie čitateľov: / 5
SlabéVynikajúce 
Napísal Administrator   
Pondelok, 28 apríl 2008
Alebo ako využiť starý mobil na nabíjanie LIion akumulátorov
Nedávno som potreboval nabíjať Li-Ion akumulátory z mobilov ale tieto akumulátory potrebujú obvod, ktorý dokáže riadiť nabíjanie aby sa akumulátor nevybil pod určitú hranicu ale zárove? neprebil lebo by mohla hroziť explózia. Nechcelo sa mi však stavať nabíjačku a tak mi padol pohľad na starú NOKIU 3310 bez LCDčka, čisto iba funkčný plošák. Tak prečo ju nevyužiť keč obsahuje potrebné veci na nabíjanie Li-Ion akumulátorov? Tak som ju veľmi jednoducho prestaval, problémom bolo, že nemala LCDčko. Tak som do prívodu z adaptéru umiestnil jednoduchý obvod, ktorý rozsvieti LEDku pri prechode prúdu. Výsledkom je, že LEDka bliká podľa odberu telefónu - keč je batéria vybitá, LED dlho svieti, krátko zhasne a zase dlho svieti. Pri nabitej batérii LED bliká rýchlo, prípadne len veĺmi krátko blikne (doporučujem si tieto stavy odsledovať najlepšie s LCDčkom, ktoré mi nechtiac puklo).

Nabíjačka je upravená na nabíjanie samotného Li-ion článku, v batérii je umiestnený ochranný obvod - plošák s kontaktmi obsahujúci senzor teploty článku a ochranné obvody bez ktorého telefón batériu nenabije, preto ho treba oklamať - vyberte z batérie plošný spoj s ochrannými obvodmi a priletujte ho krátkymi vývodmi priamo na kontakty telefónu. Z obvodu vedú 2 vodiče na pripojenie samotného Li-ion článku, sledovanie teploty je však neúčinné, keďže ochranný obvod so senzorom teploty je umiestnený inde ako článok. To však moc nevadí, stačí ak občas skontrolujete či nie je článok moc teplý.

Indikačný obvod je naletovaný rovno na dosku telefónu, telefón by šlo prerobiť aj na vybíjačku - po vybití batérie pomocou záťaže sa záťaž odpojí, to však inokedy. Pred stavbou si však najprv odskúšajte, či telefón vezme Li-Ion batériu, napríklad NOKIA 3510 mi po pripojení nabíjačky vypísala hlášku 'Nenabíja'.

schema
Schéma zapojenia

foto
Fotka nabíjačky

Posledná úprava ( Štvrtok, 01 máj 2008 )
 
< Predchádzajúca

Osobný blog

Ak vás zaujíma nielen elektronika, navštívte náš osobný blog, ktorý sme založili spolu s manželkou :)

  

http://www.ajmysmetu.com

Reklama

Sponzor

Hosting zadarmo od WebSupport.sk

Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk

Bannery

svetelektro
elweb

Reklama

Štatistiky


TOPlist