PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Diaľkové ovládanie fotoaparátu CANON

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 4
SlabéDobré 

Podarilo sa mi na internete nájsť FW úpravu pre môj digitálny foťák Canon PowerSHot A710 ktorá podporovala aj diaľkové ovládanie spúšte pomocou USB portu na foťáku. Navrhol som teda zapojenie umožňujúce fotenie pomocou IR diaľkového ovládania.

 foto

Stačilo na napájacie vodiče priviesť 4 až 5V a foťák fotil. Ovládanie po kábli ma ale nebavilo tak som vymyslel toto jednoduché zapojenie, ktoré pomocou IR prijímača zachytáva signály z ľubovoľného diaľkového ovládania (TV,DVD) a tak riadi spúšť foťáku. Impulzy z DO sú ale moc krátke, preto je pridaný oneskorovací obvod s 555 ktorý každý krátky impulz predĺži cca o 1,5s. Tento čas sa upravuje zmenou hodnôt RC člena (47k, 22uF). Zapojenie nevyhodnocuje kód z DO ale iba či prišiel signál alebo nie. Na odfotenie teda stačí držať ľubovoľné tlačidlo na DO. Zariadenie ale potrebuje externé napájanie, tu som použil LiION článok z mp3 prehrávača. Odber v kľudovom stave je asi 4mA.


Pre záujemcov o úpravu FW vo foťákoch Canon doporučujem preštudovať:

https://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

 
Je to vlastne akási "externá" úprava FW foťáku, kedy je upravený FW nahraný na pamäťovú kartu a rozširuje tak jeho funkcie. Napríklad diaľkové ovládanie, ukladanie v RAW formáte, pridanie rôznych ukazovateľov, nastavenie kvality videa, file browser a mnoho ďalších nastavení.


schema
Schéma zapojenia


foto


Posledná úprava Streda, 22 Máj 2019 20:08  

Bannery

Štatistiky


TOPlist