PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Stereo elektrónkový zosilňovač s PCL/ECL86

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 15
SlabéDobré 

Návod na stavbu jednoduchého elektrónkového zosilňovača s elektrónkami PCL/ECL86.
foto

Stavba zosilňovačov nepatrí k mojim záľubám, ale postaviť si nejaký elektrónkový bolo vždy mojim snom. Raz som narazil na schému jednoduchého zosilňovača s ľahko dostupnými elektrónkami ECL/PCL86 a už mi nič nebránilo aby som sa pustil do stavby. Zohnal som si elektrónky a výstupné transformátory a pustil sa do stavby.

V zosilňovači sa pracuje s nebezpečným napätím, ktoré môže spôsobiť úraz. Zachovajte preto opatrnosť. Za ujmy na majetku a zdraví nenesiem žiadnu zodpovednosť.

 

foto
PS: ten gombík pôjde het je tam len dočasne :)


Základom zosilňovača je elektrónka PCL/ECL86 ?o je trióda + pentóda v jednej banke ktorá bola vyvinutá pre použitie v koncových stupňoch NF zosilňovačov. Rozdiel medzi PCL/ECL je iba v tom, že ECL86 má žhavenie 6,3V/700mA a PCL86 má 13,25V/300mA. Strmosť pentódy je 10,5mA/V takže pri napájacom napätí 300V je možné z pentódy získať až 3,8W pri anódovej strate 9W. Maximálny anódový prúd pentódy je 39mA a max prúd tieniacej mriežky je 6,5mA.

schema
Schéma zapojenia je prevzatá zo zapojenia TVP Tesla 4243U - Spoletto, 4245U - Martino. Autor v nej len upravil hodnotu R9 čím sa zvýšil výstupný výkon asi o tretinu. Druhou zmenou je výmena rezistora v obvode spätnej väzby za sériovú kombináciu dvoch rezistorov kôli napäťovému namáhaniu keďže bežné rezistory sú určené na max 150V. Treťou zmenou je výmena C4 z pôvodných 50uF na 47uF keďže hodnota 50uF sa bežne nevyrába.

 

indikator
Zosilňovač som ešte doplnil o indikátor vybudenia s magickým okom EM84 ktoré som našiel v zásobách. Vývod označený ako vstup je pripojený na anódu pentódy (vývod 6). Trimrom upravujeme úroveň na vstupe indikátora.

 

zdroj
Schéma zapojenia napájacieho zdroja zosilňovača. Ja som použil EI jadro zo starého transformátora s výkonom 40W kde som ponechal primárne vinutie a dovinul sekudnár 190V/120mA (pre stereo) a žhaviace vinutia 13,3V/0,6A pre PCL86 a 6,3V/0,2A pre magické oko.Termistory som pouil zo starých PC zdrojov a slúžia na obmedzenie nábehového prúdu žhaviacich vlákien keď sú ešte studené a tečie nimi omnoho vyšší prúd. Vtedy dostávajú najviac nafrak podobne ako vláknové žiarovky. Trimer P30 slúži ako odbrumovač. Bežec trimra P30 a celý zosilňovač je potrebné uzemniť do jedného bodu  blízko záporného pólu kondenzátora C30 v zdroji.

Oivenie: Po kontrole zapojenia a premeraní zdroja (na výstupe by malo byť cca 260V pri sekundárnom napätí 190V) nastavíme trimer odbrumovača asi do polovice, založíme elektrónku a multimetrom zmeriame odoberaný prúd po jej nažhavení. Tento by mal mať hodnotu nie vyššiu ako 40-45mA. Ak je prúd v poriadku, elektrónku vyberte a založte druhú a meranie zopakujte s druhým kanálom zosilňovača (ak staviate stereo verziu). Ak je všetko v poriadku, pripojte reproduktory a zdroj signálu. Trimrom P30 nastavte minimálny brum v zosilňovači. Pri konštrukcii použite na vedenie vstupného signálu tienený kábel. Sieťový transformátor a silové vodiče umiestnite čo najďalej od zvyšku zosilčovača. Nezabudnite istiť primár aj sekundár transformátora. Ako prívodné vodiče na žhavenie elektrónok použite krútený pár kvôli eliminácii rušenia.

foto

foto
Vnútorné prevedenie. Pridal som ešte 24V trafo do série so sekundárom keďže mi viac vinutia na pôvodné trafo nevošlo.

 

https://www.tubeamp.sk/se_pcl_ecl_86_tube_af_amplifier.html - schéma, DPS
https://www.elektrolukis.estranky.cz/clanky/elektronkovy-zesilovac-s-pcl86.html - indikátor s EM84

 

 

Posledná úprava Štvrtok, 16 Máj 2019 19:54  

Bannery

Štatistiky


TOPlist