PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Adventný veniec s LED

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 7
SlabéDobré 

Ke? už sa blížia tie Vianoce :)
foto

Či už ste veľkým priaznivcom prehnaných komerčných vianočných tradícií alebo nie, k adventu neodmysliteľne patrí adventný veniec, ktorý azda nesmie chýbať v žiadnej rodine. Hoci sa vytratil klasický handmade výrobok, ešte stále v rodinách aj takáto tradícia pretrváva. Aj ja som sa rozhodol jeden vyrobiť a urobiť ho tradične netradičný, ale pre znalcov jednoduchý. Netradičný v pravom slova zmysle s použitím miesto zaužívanej sviečky valcovitého tvaru som použil imitáciu s LED. Je to značne bezpečnejšie a jednoduché na údržbu.

Umelé plamene boli vyrobené zo silikónových tyčiniek, ktoré sa používajú do tavnej pištole. Túto silikónovú tyčinku som následne orezal do tvaru pripomínajúceho plameň. Zospodu som urobil dierku, kde sa bez problémov mohla zastrčiť LED oranžovej farby. Celý spomínaný plameň bol potom strčený do obyčajnej čajovej sviečky a vodiče tak mohli byť prestrčené dierou, ktorú som urobil do spodnej časti hliníkového obalu.

Elektronika je veľmi jednoduchá, použil som mierne upravené zapojenie elektronického plameňa z tohoto článku . Základom je mikroprocesor Attiny13, ktorý programovo pomocou PWM generuje signál napodobňujúci mihotanie skutočného plameňa. Výstup z procesora je posilnený NPN tranzistorom a na výstupe sú zapojené LED cez kolíkovú lištu, kde sa pomocou jumperov zapínajú jednotlivé sviečky. Napájanie som riešil 5V adaptérom z mobilu.

schema

Schéma zapojenia (klikni pre zväčšenie)

 

foto

 

foto
Elektronika nahádzaná na kus univerzálnej DPS

{youtube}7uIa8fA6trk{/youtube}

Posledná úprava Štvrtok, 16 Máj 2019 20:15  

Bannery

Štatistiky


TOPlist