PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Farebná hudba s RGB LED

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 
Farebná hudba s výkonovou RGB LED
img
Zapojenie tejto farebnej hudby s výkonovou RGB LED bolo zverejnené dosť dávno na stránke ELWEBu a po dlhej dobe som sa k nemu vrátil (výrobok neskončil v koši).

Plošný spoj mimo výkonovej časti som vyrobil niekedy v roku 2011 pre kamaráta - na výstupe mali byť klasické 230V žiarovky ovládané cez triaky. Projekt ale padol a tak DPS putovala do pivnice. Pár rokov neskôr, asi v 2013 som sa dostal k výkonovému 10W RGB LED modulu z Číny (to bola paráda, zbaviť sa 230V a klasických žiaroviek). Deň pred odchodom na dovolenku s partiou som narýchlo dobastlil koncový stupeň pre ovládanie tejto výkonovej LED a celé zariadenie natlačil do krabice zo starého ethernetového switchu. Farebná hudba tak bola použitá na doplnenie večernej zábavy a potom smer pivnica. No a do tretice, v roku 2024 som celé zariadenie mierne upravil a poslúži deťom na dotvorenie atmosféry pri večernej tancovačke na chalupe alebo doma v obývačke.




schema

Schéma zapojenia farebnej hudby (kliknite pre zväčšenie) resp. priamy link


Ako zdroj signálu slúži elektretový mikrofón, ktorý sa umiestni blízko reproduktora. Prišlo mi to praktickejšie riešenie ako riešiť priame pripojenie na zdroj signálu (dnes už málokto púšťa hudbu cez 3,5mm jack, väčšinou cez bluetooth). V zapojení ide o doplnenie rezistora R1 pre napájanie mikrofónu a z dôvodu potreby vyššieho zosilnenia som upravil hodnoty rezistorov R2 a R5. V prípade potreby priameho pripojenia na audio signál stačí vynechať R1 a R2 zmeniť na hodnotu 4k7.

Výkonová LED je napájaná napätím 12V, preto je doplnený stabilizátor 7805, ktorý vytvára napätie 5V pre ostatné obvody.

Popis zapojenia je uvedený na stránke autora, ale v krátkosti ho popíšem aj tu:
V zapojení sú použité 2 dvojité operačné zosilňovače NE5532. Prvý tvorí invertujúci zosilňovač vstupného signálu. Nastavením zosilnenia potenciometrom R5 sa mení citlivosť celého zariadenia. Výstupný signál je privedený na 3 filtre typu pásmová priepusť, ktoré sú realizované Wienovými článkami. Každý filter dvorí zostava R6+C6+C7 (basy), R7+C8+C9 (stredy) a R8+C10+C11 (výšky). Signál z každého z troch filtrov postupuje na neinvertujúci zosilňovač, ktorý má v spätnej väzbe zapojený trimer (R21, R22, R23). Trimrami sa mení zosilnenie a tím aj citlivosť na jednotlivé frekvenčné pásma. Na výstupe je signál jednocestne usmernený a privedený na koncové stupne ovládajúce jednotlivé farba v LED module. Koncový stupeň tvoria daringtonové tranzistory BD679 (mal som ich vtedy po ruke). Rezistory R27, R28, R29 obmedzujú prúd cez RGB LED - ich hodnotu je vhodné prepočítať vzhľadom na použitý modul a patrične ich výkonovo dimenzovať. Prepínačom S1 sa mení režim blikania (stroboskopicky alebo plynule). Hodnoty kondenzátorov C15, C16, C17 je možné upraviť podľa potreby. V mojom prípade mám trvalo pripojené kondenzátory s hodnotou 100uF a prepínačom sa pripájajú ostatné s hodnotou 470uF.

Návrh DPS je uverejnený na autorovej stránke, zvyšné komponenty som umiestnil na univerzálnu DPS.

LED modul je umiestnený na chladiči s ventilátorom z PC, ventilátor je napájaný napätím 5V.



foto1
Vnútorné prevedenie (zbúchané na rýchlo v roku 2013)

foto2
Výkonová RGB LED na chladiči a elektretový mikrofón na snímanie zvuku


Celý článok aj s návrhom DPS bol uverejnený v Amatérskom rádiu, Praktická elektronika 03/2007, strany 16-17 a na stránke autora uvedenej na začiatku článku.
Posledná úprava Sobota, 17 August 2024 13:20  

Bannery

Štatistiky


TOPlist