PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Nočné svetlo s LED na 230V

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 10
SlabéDobré 

Jednoduché LED svetlo do zásuvky na 230V

POZOR! Zariadenie je galvanicky spojené so sieťou, hrozí úraz eleketrickým prúdom! Pri stavbe a manipulácii je potrebné zachovať opatrnosť. Zapojenie nie je vhodné pre začiatočníkov! Autor nenesie žiadnu zodpovednosť za úrazy alebo škody spôsobené el. prúdom a zapojením!

Celé sa to začalo jedného dňa na intráku, keď som sa potreboval v noci kdesi došmátrať a nechcelo sa mi furt nabíjať baterku, chcel som nejaké jednoduché zapojenie do zásuvky. A tak som sa vrátil na adresu https://www.belza.cz/ledlight/nighli.htm k jednoduchému zapojeniu nočného svetla. Rozhodol som sa ho postaviť, ale v trošku upravenej podobe.

Základom je kondenzátorový zdroj prúdu, ktorý je pre malé prúdy veľmi výhodný, pretože na ňom nevznikajú straty ako by to bolo pri použití malého trafka. Ide o to, že impedancia kondenzátora je nepriamo úmerná kmitočtu. Ak sa však v sieti objavia krátke rušívé impulzy, spôsobené napríklad zapínaním veľkých spotrebičov s indukčným charakterom záťaže. Vtedy predstavuje pre tento impulz kondenzátor C1 prakticky skrat a záťažou prechádza oveľa väčší prúd po krátku dobu. Tieto impulzy môžu poškodiť LED diódy na výstupe, ktoré su na tieto impulzy citlivé a môžu sa poškodiť. Takto poškodené LED diódy svietia pri rovnakom prúde ako dobré LED oveľa menej. Ako ochrana sú v obvode použité súčiastky R2, R3, Zd1. Rezistor R2 obmedzí prúdový impulz na maximálne 300mA, Zenerka po dobu rušivého impulzu obmedzí napätie na 12V a rezistor R3 zaistí, že LED nepotečie prúd nad 40mA, čo LED po krátku dobu vydrží.

Rezistor R1 slúži na vybitie kondenzátora po vypojení zo zásuvky, inak by sa mohlo stať, že dostanete ranu pri dotyku s kolíkmi, ale ak zapojíte rezistor R1, tak sa kondenzátor vybije prakticky hneď. Usmerňovací mostík možno použiť buď ako samostatnú štvoricu diód (1N4148), ja som však použil celý mostík, typ neviem, preto uvádzam typ z adresy, na ktorej som toto zapojenie našiel. Dodám tiež, že kondenzátor C1 musí byť priamo určený na striedavé sieťové napätie 250Vac / 275Vac a viac!!!

Zariadenie som vstaval do nejakej univerzálnej krabičky, na ktorú som priletoval vidlicu na pripojenie do zásuvky. Použil som systém vzdušnej montáže, mal som navrhnutý aj plošák, ale nevopchal sa mi do krabičky (bol určený do inej veci). Pri montovaní treba dať pozor, aby sa Vám nespojili jednotlivé vývody súčiastok, najlepšie je na vývody nasunúť bužírku. Ako LED diódy som použil modré so svietivosťou 3000mCd a umiestnil som ich tak, aby svietili proti sebe. Pri stavbe dávajte pozor, aby nedošlo k dotyku s vývodmi súčiastok alebo LED diód.

schema
Schéma zapojenia (kliknite pre zväčšenie)

Posledná úprava Štvrtok, 16 Máj 2019 21:03  

Bannery

Štatistiky


TOPlist