PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Detektor kovov CLONE PI AVR

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 89
SlabéDobré 
PI detektor kovov s LCD displayom.
img
Na ruských stránkach https://fandy.hut2.ru/ som našiel zapojenie vcelku jednoduchého detektoru kovov CLONE PI AVR s procesorom ATMEL ATMEGA8. Rozhodol som sa ho postaviť a s výsledkami som spokojný. Neočakávajte podrobný popis nastavenia a význam jednotivých funkcií detektora, keďže po rusky neviem a translator mi toho tiež moc nepovedal. Popíšem to teda zjednodušene.

Odporový delič, z ktorého sa odoberá napätie pre indikáciu napätia akumulátora na LCD displeji sa skladá z rezistorov R33 a R34, ich hodnoty doporučujem dodržať, ak nezoženiete 3K rezistor tak ho nahraďte trimrom. Tranzistory 2N5551 možno nahradiť našimi BC546, 547 - POZOR! 2N5551 majú vývody v poradí EBC a BCčka CBE, preto BCčka otočte pri osádzaní opačne ako je nakreslené pri nákrese DPS. Tranzistory BSN304A možno nahradiť BS170 alebo BS107. Na napájanie slúži 12V akumulátor, úplne stačí 1,2Ah. Ja som na skúšku použil 3ks starých Li-ion akumulátorov z mobilov v sérii, vydržali kŕmiť detektor cca 6 hodín.

Po dôkladnej kontrole a odstránení skratov - na tie pozor, hlavne nech nemáte skrat pri trimri kontrastu LCDčka - hneď po naprogramovaní sa na LCD nič nezobrazilo a bol som z toho naštvaný. Keď ma však po pár hodinách napadlo pripojiť na výstup reproduktor (pôvodne som ho tam ešte nemal) tak sa z neho začali ozývať zvuky...tak som potočil trimrom kontrastu a keď sa z neho zadymilo, bolo jasné, že je niekde skrat...po odstránení sa na LCD konečne zobrazil vytúžený nápis CLONE PI AVR :)

Cievka:
Vezmite si 30m drôtu s priemerom 0,8mm (lakovaný, ale dobrý je aj s PVC) a namotajte ho na kýbel s ľubovoľným priemerom - na odskúšanie je to jedno ako bude navinutá a na akom priemere. Závity spevnite niťou alebo izolačnou páskou, prepojte cievku a dosku detektora káblom (použil som dvojlinku z adaptéru), pomodlite sa a pripojte napájanie. Na LCD by sa mal zobraziť nápis CLONE PI AVR a výpis verzie SW. Potom by sa mal zobraziť nápis TUNING - začne sa odpočítavanie a následne sa zobrazí nápis GUARD INTERVAL a pod ním číslo. Cievka však musí byť umiestnená mimo kovových predmetov, nezabúdajte, aj v panelákoch je v stenách kopa železa. Trimrom R7 (musí byť viacotáčkový) nastavte bod, kedy detektor nepípa bez prítomnosti kovového predmetu v okolí cievky a skúste k cievke priblížiť kovový predmet. Detektor by mal reagovať. Potom sa potešte že detektor ide a vyrobte poriadnu cievku, odporúčam LORENZOVU alebo PAVUČINOVÚ. Ja som použil pavučinovú. Detektor by sa mal naladiť pod?a osciloskopu, ale keďže osciloskop nemám, nezaoberal som sa tým. Viac sa dočítate na fóre www.detektory.wz.cz.

Význam tlačítok v "hlavnom" režime:
S1 - vstup do menu s nastavením funkcií (hlasitosť, prisvietenie, GUARD INTERVAL, odladenie zeme)
S2,3 - nastavenie BARRIER (nezistil som na čo to slúži, ale čím menšie nastavenie BARRIER, tým je detektor akoby citlivejší)
S4 - ZERO - nulovanie detektoru. Stlačením tohoto tlačítka sa detektor "prispôsobí" prostrediu (prestane si všímať aj kovový predmet položený na cievke)


konektor
Pripojenie prvkov na konektor na DPS

Detektor po novom
Niekedy v januári 2009 som sa rozhodol detektor urobiť odznova ako koncoročnú prácu do školy. Skoro celý detektor bol urobený odznova. Prinášam niekoľko fotiek. Fotky starého prevedenia sú nižšie.
new
Výroba hľadacej cievky. Základ som vzal z tej starej a ten vložil medzi dva kruhy z dreva a priestor medzi kruhmi vyplnil PUR penou.

new
Celé som to stiahol aby to držalo tvar. Penu som následne orezal a diery v nej vyplnil gitom.

new
Hotová cievka. Držiak je z nejakej originálnej cievky z detektoru.

new
Poskladaný detektor.

new
Vrchná tyč je z hliníku, spodná pri cievke je vodovodná plastová trubka.

new
Na spojenie cievky s elektronikou je použitá obyčajná dvojlinka a konektor CINCH umiestnený pri cievke.

new
Zložený detektor. Skladá sa dokopy z dvoch častí.

Detektor old verzia
main
Hlavný screen LCD displeja so zapnutým podsvietením

foto
Po vstavaní do krabičky (tentoraz originál z obchodu avšak nieje moc kvalitná ale stačí)foto
Pohľad spredu

foto
Zadná časť s reproduktorom, vypínačom a káblamifoto
Detektor a cievka. Umelohmotná šróba je homemade, kovová matica moc nevadí

foto
Realizácia pavučinovej cievky. Na plastovú platňu som si naznačil kruh a miesta, kde budú zárezy. Vonkajší priemer kruhu je 22cm, vnútorný priemer je 12cm (nemám ho tam zakreslený).


foto


foto
Potom som do kruhu urobil pílkou na železo zárezy, cez ktoré pôjde drôt


foto
Pavučinová cievka po navinutí ešte bez povrchovej úpravy, nakoniec som využil iba každý druhý zárez. Drôt by mal byť podla autora lakovaný s priemerom 0,8mm, ja som použil s PVC izoláciou a vnútorným priemerom 0,5mm. Guard interval s touto cievkou mám 22 a dosah na 1Sk cca 16cm.


foto
Z jednej strany na cievku naneste PUR penu a rozotrite ju, nedávajte moc hrubú vrstvu, pena neustále (do vytvrdnutia) zväčšuje svoj objem. Pena musí pokryť celé vinutie cievky, druhú stranu nechajte tak. Počkajte kým pena vytvrdne a cievku vložte natretou stranou smerom ku dnu misky pod kvetináč (použil som misku s priemerom 24cm). Na dno misky nastriekajte trochu PUR peny, nie však veľa, aby Vám cievku pena nevytlačila von. Nezabudnite si vyviesť vývody cievky.


foto
Po vložení cievky do misky nastriekajte na celý povrch cievky PUR penu, dobré je ju rozotrieť - lepšie priľne. Po vytvrdnutí orežte zvyšky peny prečnievajúce nad okraj misky. Na penu naneste lepidlo (nie s obsahom riedidla alebo acetónu, pena by sa rozleptala) najlepšie mi poslúžilo lepidlo na drevo.

foto
Na lepidlo položte látku (slúži ako spodná časť cievky), pritlačte ju a počkajte kým lepidlo vytvrdne. Látku som prilepil ku hranám misky sekundovým lepidlom. Následne látku natrite niekoľkými vrstvami farby, možno použiť aj farbu s obsahom riedidla.


foto
Hotový detektor ešte nezložený. Na napájanie slúži 3ks starých LIion akumulátorov z mobilov. Vydržia v detektore cca 6 hodín.


foto
Po zloženífoto

PROGRAMÁTOR

Na naprogramovanie mikroprocesora som použil jednoduchý a overený programátor, ktorého schéma je na obrazku nižšie. Pripája sa na paralelný port počítača a ako obslužný software je použitý PonyProg, na stiahnutie na stránke www.lancos.com. Pri programovaní najprv pripojte napájanie pre procesor a programátor a až potom koncovku do LPT portu počítača. Ak to budete robiť naopak, po čase môže procesor odísť - mne sa to stalo 3x keďže som to vždy pripojil naopak. Nezabudnite správne nastaviť fusebity tak, ako je to na obrázku nižšie, iné nenastavujte aby ste si nezamkli procesor alebo nespravili inú blbosť. Programátor sa pripája priamo na dosku detektora, nemusíte z nej zbytočne procesor vyberať.
programator
Schéma zapojenia programátora


fusebity
Nastavenie fusebitov, prípadne LOW FUSE = 0xE4 a HIGH FUSE = 0xD9

Odkazy:
https://fandy.hut2.ru/ - domovská stránka autora
https://md4u.ru/forum/viewtopic.php?t=660&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=6cbd594b4e4f60914790517d31b41399 - diskusné fórum, tu som zohnal DPS
https://www.detektory.wz.cz - stránka o detektoroch, fórum, Clone PI
https://www.lancos.com/ - domovská stránka PonyProg, program na stiahnutie, zapojenie AVR ISP programátora

Posledná úprava Nedeľa, 12 Apríl 2020 19:53  

Bannery

Štatistiky


TOPlist